wtorek, 13 września 2011

Sztuka wypowiadania się - jak mówić, aby nas słuchano?

Autor: Paula

Sztuka wypowiadania się jest na pozór umiejętnością niemalże każdego człowieka, jednak umiejętność mówienia, które spotka się z zainteresowaniem słuchacza, to już sztuka nie dana każdemu. Często słyszymy, jak ktoś opowiada coś bez celu, robi to w sposób monotonny, albo nawet irytujący. Czasem po prostu jest to tu mało ciekawy temat, a czasem wprost przeciwnie, temat jest niezmiernie interesujący, jednak podany w mało interesujący sposób. Oto porady,jak mówić, aby nas słuchano:




                                                                   fot. DerSchmock (www.photoxpress.com)

- Ostrożnie dobieraj temat do słuchacza
Jeśli masz jakąś pasję, w której czujesz się jak ryba w wodzie, nie oczekuj, że zainteresujesz ją np. swoją dziewczynę o zupełnie odmiennych zainteresowaniach. Jeśli np. pasjonują Cie techniki nagrań studyjnych, pamiętaj, że w 90% dla osoby nie będącej w temacie będzie to bełkot techniczny. Co ciekawe, z problemem dobierania tematu do słuchacza, nie zawsze radzą sobie nawet wykładowcy lub nauczyciele. Niektórzy z nich nieudolnie raczą swoich słuchaczy opowiadaniem prywatnych przeżyć w czasie zajęć, inni zaś z dowolnym tematem zgrabnie i ładnie połączą jakąś prywatną anegdotkę.
- Jeśli opowiadasz film, serial lub książkę, a nawet wydarzenie, postaraj się nie mówić dłużej niż trwał sam film, itd.
Postaraj się wyłapać tylko kilka najbarwniejszych scen, pozostaw niedopowiedzenia.
- Dużo czytaj
Często, gdy mówimy, okazuje się, że brakuje nam słów, lub też mamy problemy z poprawnym zbudowaniem zdania złożonego i to we własnym języku ojczystym. Czytanie sprawi, że Twój zasób słownictwa się powiększy, a formułowanie myśli stanie się dużo prostsze. Nie ograniczaj się do banalnych określeń, używaj wyszukanego słownictwa. Jeśli chcesz opisać w kilku zdaniach swoje ostatnie wakacje lub podróż, zapomnij o sformułowaniach „było fajnie” lub„naprawdę świetnie się bawiłam!”, zamiast tego postaraj się dokładniej, ale jednocześnie niezbyt monotonnie opisać, co właściwie było takiego fajnego w tym wyjeździe i jakie uczucia lub refleksje w Tobie wzbudził.
- Mów wyraźnie
Wbrew pozorom poprawna dykcja nie jest spotykana u zbyt wielu przeciętnych osób. Dodatkowo im bardziej nieśmiała i nieasertywna jest dana osoba, tym ma większe tendencje do mówienia niewyraźnie. Nie obawiaj się ćwiczyć mięśni języka i warg, które są w największym stopniu odpowiedzialne za zrozumiałą wymowę. Od czasu do czasu dla żartu spróbuj wypowiedzieć kilka dowolnych zdań do przesady wyraźnie.
- Dostosuj język do słuchaczy i miejsca, w którym się znajdujesz.
Jeśli przemawiasz publicznie lub spotykasz się ze znajomymi z innego miasta, prawdopodobnie będzie dla nich nieco męczące, aby słuchać Twoich regionalizmów i akcentu. Dodatkowo, obcy akcent może odwracać uwagę od treści, które wypowiadasz. Słuchając Cię, ktoś może pomyśleć „ale oni tutaj śmiesznie mówią”, zamiast słuchać tego, CO mówisz. I odwrotnie – jeśli znajdujesz się w regionie o charakterystycznej mowie, w otoczeniu „tubylców”, Twoim wypowiedziom autentyczności może dodać mówienie w sposób charakterystyczny dla danego miejsca. Najpewniejszym sposobem jest jednak zawsze używanie poprawnej polszczyzny, czyli języka ogólnie przyjętego i akceptowanego, którym posługują się na przykład spikerzy telewizyjni.

Zobacz także:



O Autorze

Paula
Artykuł pochodzi z http://www.wieszak.net/kariera-rozwoj-osobisty/sztuka-wypowiadania-sie-jak-mowic-aby-nas-sluchano.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz